"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eurostar Ukrayna Üniversiteleri Öğrencilerimiz

Eurostar Ukrayna Üniversiteleri Öğrencilerimiz

Ukrayna Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Ukrayna eğitim sisteminde özellikle kaptanlık, gemi inşa ve uçak mühendisliği alanlarında oldukça başarılı bir seviyededir. Bölümlerin sürelerine bakacak olursak; tıp 6 yıl, diş hekimliği 5 yıl ve diğer bölümler (işletme, mühendislik gibi) 4 yıldır.

Ukrayna Üniversitesi YÖK Denkliği

Ukrayna üniversitelerinde en sık sorulan sorulardan biri Türkçe denkliği, YÖK denkliği var mı? Öğrencilerimize önerdiğimiz üniversiteler YÖK tarafından akredite edilmiş üniversitelerdir. Ancak denklik standartları öğrencinin okuduğu bölüme göre değişiklik göstermektedir. İşletme, inşaat ve ekonomi gibi alanlarda denklik almak daha kolay iken, hukuk gibi alanlarda denklik başvurusunda bulunarak ve Türkçe YÖK rehberindeki eksik dersleri başarıyla geçerek YÖK denkliği alınabilir. Tıp ve eczacılık gibi sektörlerde STS (Seviye Belirleme Testi) veya TUS (Tıpta Uzmanlık Testi) sınavlarına girebilmek ve eşdeğerini kazanabilmek için belirli puan kriterlerini geçmek gerekir.
Not: YÖK eşdeğer sistemde değiştirilebilir. Denklik ile ilgili sorularınız varsa lütfen yetkili kurum ve personel ile iletişime geçiniz.