"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kiev Ekonomi Üniversitesi

Kiev Ekonomi Üniversitesi, Ukrayna’nın Kiev şehrine 1989 yılında kurulmuş ve bu alanda bölgeler arası ekonomik anlamda akademik ve yüksek eğitim öğretim kurumu olarak hizmete girmiş bir kuruluş olarak bilinmektedir.

Kiev Ekonomi Üniversitesi eğitim sistemi olarak Bologna eğitim sisteminin kullanıldığı bir üniversite olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Kiev Ekonomi Üniversitesinde Ukrayna ekonomistleri tarafından geliştirilmiş olan bir program hazırlanmış bulunmaktadır. Bu programın adı Mba’dır. Program sayesinde temel amaç olan ekonomi üzerine yapılan çalışmaları ön planda tutabilmek ve rahat bir çalışma süreci sağlamaktadır. Buluduğu alan itibari ile çok geniş bir kütüphaneye sahip olan Kiev Ekonomi Üniversitesi 400.000 üzerinde kitabın bulunduğu çok kapsamlı bir kütüphane olarak bilinmektedir. Üniversite bünyesinde yer alan bu büyük kütüphane bologna eğitim sisteminin uygulanmakta olduğu Kiev Ekonomi Üniversitesi öğrencileri tarafından çok sık ziyaret akımına uğrayan kaliteli bir yapıt olarak bilinmekte ve öğrencilerin araştırma ihtiyaçlarını karşılamakta olan harika bir yapıt olarak bilinmektedir. 1906 yılında Kiev lisans üstü ticaret programı adını almkış olan üniversitemiz, 1908 yılında Kiev ticaret enstitüsü adını almıştır.

1920 yılında Kiev ulusal ekonomi enstitüsü adını almış bulunuyor. 1930 yılında ise Kiev borsa ve dağıtım enstitüsü ve Kiev finans ve ekonomi enstitüsü adını almıştır. 1934 yılında ise Kharkiv finan ve ekonomi enstitüsü adını alan üniversitemiz aradan geçen on yıllık bir sürecin ardından tekrar isim değişikliği yaparak 1944 yılında Kiev finans ve ekonomi enstitüsü adını almış bulunuyor. Bunun akabinde ise 1960 yılına gelindiğinde Kiev ulusal ekonomi enstitüsü adını almış bulunuyor. 1992 yılına gelindiğinde Kiev devlet ekonomi üniversitesi adını alan okulumuz 1997 yılına gelindiğinde Kiev ulusal ekonomi üniversitesini almıştır. 2012 yılına gelindiğinde ise 106. yılını kutlayan üniversitemiz program dahilinde 229 öğrenci ve 22 eğitmen ile eğitim hizmetlerini sürdürmektedir.

Kiev Ekonomi Üniversitesinde uygulanmakta olan bologna eğitim sisteminden bahsedecek olursak bu sistemin temel amacı olarak öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişkinin daha iyi bir diyalogu arttırmaya daha iyi bir çalışmaya yöneltmeye sebebiyet vermektedir. Verilmekte olan bu eğitim seviyesinde öğrenci eğitmenin vereceği konu ile ilgili olarak detaylı bir araştırma yapması neticesinde öğrencinin bir ekip çalışması yürütmesi gayet normal karşılanmaktadır. Bu şekilde bir ekip oluşturarak konular arasında bir dağılım yapmakta olan öğrenciler arasında yapılacak olan çalışma ile beraber öğrenciler konuya tam hakimiyeti sağlayabilecek şekilde eğitim görmektedir. Bu durumda öğrenciler konuya iyice hakim olarak konu ile ilgili rahat bir şekilde öğrenmeyi sağlayacaklardır. Bu aşamanın sonucunda ise ortaya gelen uygulamada öğrenciler kendi aralarında yapacakları iş bölümü ile gerek projenin hazırlanması, gerek görsellerin toplanması, gerek ise metinlerin bir araya getirilmesi sayesinde bir iş bölümü oluşturularak taslaklar halinde bir araya getirilmekte olan bilgilerin kullanılabilir hale getirilerek projenin oluşumu sağlanmakta ve öğrenciler arasında bir çalışma yapınlmaktadır.

Hal böyle olunca öğrenciler arasında yapılan bu çalışma dolayısı ile yüzlerce kişinin önünde sunum yapabilecek kapasiteye gelen öğrenci çok rahat bir şekilde konusunu anlatabilmekte ve konusuna olan hakimiyetini gösterebilmektedir. Bu şekilde etcs kredi sisteminin hakim olduğu bologna eğitim sisteminde öğrenciler bir üst sınıfa geçebilmek için araştırmalar yaparak, uygulamalar yaparak kendi alanlarında ilerlemektedir. Sizde yurt dışında eğitim görmeyi düşünüyorsanız bologna eğitim sisteminin hakim olduğu bir sistemde eğitim görebilmek için lise veya lise dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Eğer lise veya lise dengi bir okuldan mezun olduysanız yapmanız gereken tek şey EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Başvuru Ofisinden yararlanıp Hizmet alabiliyorsunuz. 0212 244 66 00 numarasını arayarak gerekli detayları öğrenebilirsiniz. Yapılacak anlaşma dahilinde oluşturulacak sözleşme ile beraber uzun yılların vermiş olduğu tecrübe ile beraber %100 yerleştirme garantisine sahip olacağınız gibi aynı zamanda %100 vize garantisine de sahip olacaksınız.

Yurt dışında eğitim fırsatlarından yararlanmak istermisiniz peki ya Kiev Ekonomi Üniversitesinde eğitim görmeye ne dersiniz.. Ukraya’nın en bilindik tarihi geçmişi olan bir üniversitesi olan üniversitesinde Bologna eğitim sisteminin yaygın bir şekilde uygulanmakta olduğu Kiev Ekonomi Üniversitesinde eğitim görmek için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikli olarak 25 yaşından büyük olmamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sağlık olduğunuzu belirten heyetten geçirilmiş kaymakamlık ve noter tarafından onaylanmış bir sağlık raporu gerekmektedir ve son olarak lise veya lise dengi bir üniversiteden mezun olmuş olmanız gerekmektedir.

Kiev Ekonomi Üniversitesinde uygulanmakta olan eğitim sistemi bologna eğitim sistemi olduğunu belirtmiştik. Bu eğtiim sisteminden kaynaklanmakta olan bir takım ayrıcalıklardan faydalanmakta olan öğrencilerden olmak isterseniz öncelikli olarak öğretmen ve öğrenci arasındaki diyalogun çok daha iyi bir konuma getirilmiş olduğu bu eğitim sisteminde öğrencilerin araştırmaya, uygulamaya ve sunumlar yapmaya yöneltilmesi öğrencilerin ekip çalışmasına önem vermesi sağlanmaktadır. Öğrenciler arasında uygulanmakta olan bu sistem öğretmenlerinde işlerini kolaylaştırmaktadır. Öğrencileri alıcı olarak görmekten, öğretmenleri ise sadece verici olarak görmekten başka bir şekilde öğrencilerin daha çok araştırmaya yönelik bir şekilde çalıştırılması sağlanmaktadır. Öğretmenler tarafından verilmekte olan konu başlıkları ile ilgili olarak öğrencilerin yapacakları araştırmalar sonucunda uygulamaya dökmeleri sağlanmaktadır.

Kiev Ekonomi Üniversitesinde bir çok yabancı uyruklu öğrencinin bulunuyor olması ise ayrı bir güzellik olarak görülmektedir. Bir çok din, dil ve ırktan öğrencinin bir araya gelerek eğitim görmesi sağlanmaktadır. Kiev Ekonomi Üniversitesinde verilmekte olan eğitime bakacak olursak ;

 • Personel Yönetimi Bölümü
 • Çalışma Ekonomisi Bölümü
 • Muhasebe ve Denetim Bölümü
 • Finans Bölümü
 • Kanun Bölümü
 • Siyaset Bilimi Bölümü
 • Sosyoloji Bölümü
 • Filoloji Bölümü
 • Psikoloji Bölümü
 • Sosyal Çalışma Bölümü
 • Uluslar arası İlişkiler Bölümü
 • Turizm Bölümü
 • Uygulamalı Matematik Bölümü

Yazılım Mühendisliği Bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerde eğitim görmek isterseniz sizde Kiev’de yaşayabilir bir yıllık bir hazırlık eğitimi sürecinin ardından dört yıllık lisans eğitimi alacaksınız ve bu eğitimin ardından dilerseniz bir buçuk dönemli bir yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Yurt dışında eğitim görmenin ayrıcalıklarından bahsedecek olursak bir iş veren gözünden olacak bakarsak öncelikle şunu belirtmeliyiz ki işverenler daima işe alacağı personelin oldukça iyi bir bilgi birikimine sahip olmasını istemektedir. İyi bir bilgi birikimi demek işlerin daha iyi ve daha kısa sürede bitirilmesi daha sorunsuz bir şekilde yapılması demek olacaktır. Dolayısı ile iyi bir çalışma iyi bir performans sergileyecek olan bu personel çok daha iyi bir şekilde çalışma ortamına ayak uyguracak ve çalışmalarda liderlik gösterecektir. Ekip çalışması ruhuna üniversite yıllarında sahip olacak olan bu kişi yabancı dil bilgisi ile makinelerde veya çeşitli alanlarda oluşabilecek sorunları kısa sürede çözebilecek seviyede yabancı dil bilgisi ile katalogları veya kullanma kılavuzlarını inceleyerek rahat bir şekilde sonuca ulaşacaktır.

Sizde Ukrayna’nın Kiev şehrinde üniversite eğitimi almakta isterseniz öncelikli olarak yapmanız gereken bir şey var ki lise veya lise dengi bir okuldan mezun olmanız gerekiyor. Bunun dışında EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Başvuru Ofisinden yararlanıp Hizmet alabiliyorsunuz. 0212 244 66 00 numarasını arayarak gerekli detayları öğrenebilirsiniz. Yapılacak anlaşma dahilinde oluşturulacak sözleşme ile beraber uzun yılların vermiş olduğu tecrübe ile beraber %100 yerleştirme garantisine sahip olacağınız gibi aynı zamanda %100 vize garantisine de sahip olacaksınız. Dolayısı ile yurt dışında eğitim görmüş olan biri olarak yurdumuza döndüğünüzde yök denkliği bulunan Kiev ekonomi üniversitesinden mezun sıfatı ile beraber iş arayabilir, dilerseniz kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu anlamda diğerlerine oranla daima ön planda olacaksınız.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Eurostar İnstagram

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]