"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eurostar Ukrayna Üniversiteleri Yurt Görüşleri

Eurostar Ukrayna Üniversiteleri Yurt Görüşleri

Ukrayna’daki tüm üniversitelerin kendi yurtları vardır. Bazı yurtlar üniversite kampüsünde yer alırken, diğerleri üniversiteye 15 ila 20 dakika uzaklıktadır. Öğrenci yurtları karma yurtlardır. Yurtlar, koridorlar ve bloklar olmak üzere iki farklı sistem vardır.

Koridor sisteminde tuvalet ve banyolar koridorun sonunda yer alır ve ortak kullanım alanlarıdır. Blok sistemde tuvalet ve banyolar iki veya üç oda tarafından paylaşılır. Her iki sistemde de tüm koridorlarda öğrencilerin kullanması için mutfaklar bulunmaktadır. Kalkınan öğrenciler bu mutfaklarda yemek pişirebilir ve bazı yurtlarda çamaşırhane bulunurken bazılarında yoktur. Çamaşırhane bulunan yurtlarda öğrenciler, çamaşır yıkama olanaklarını cüzi bir ücret karşılığında kullanabilirler. Yurtlarda öğrenciler genellikle 2-3 kişilik odalarda kalmaktadır. Odaların temizlik ve bakımı öğrenciler tarafından yapılır. Tüm öğrenci yurtlarına giriş çıkışlar ilgili birimlerce kontrol edilmekte olup, 23:00-06:00 saatleri arasında yurda giriş çıkış yasaktır. Ukrayna’da üniversite yurtları klasik yurtlar ve özel yurtlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Üniversiteye ait iki tip yurt vardır. Klasik bir yurt için aylık ortalama kira ücreti 25-35$ olup, fiziki şartlar ve imkanlar pek iyi değildir. Ukrayna’daki özel yurtlar özellikle yabancı öğrenciler için uygundur, ancak ortalama aylık ücret 100 dolardan fazladır.

Ukrayna’da konaklama seçenekleri
1- Öğrenci Yurdu

Ukrayna’da eğitim alacağınız hemen hemen tüm üniversitelerin kendi yurtları vardır. Bu yurtlar yıllık 250-300$’a mal oluyor ve genellikle 5 katlı. Katlarda ortalama 25 oda bulunmaktadır. Oda genellikle 3 kişiliktir. Her katta 2 büyük tuvalet ve 2 büyük mutfak bulunmaktadır. Bu mutfaklarda öğrenciler kendi yemeklerini kolaylıkla hazırlayabilirler ve katta banyo ihtiyaçları için grup duşları bulunmaktadır. Üniversite yurdu çok lüks ve derli toplu bir görünüme sahip olmasa da temizlik, ısıtma, güvenlik vs. yoktur. Genellikle herhangi bir sorun oluşmaz. Ukrayna ayrıca daha rahat koşullar arayan öğrenciler için özel yurtlar sunmaktadır.

2- Kiralık Konut

Ukrayna’da ev kiralamak kolaydır. Hemen hemen tüm evlerin eşyalı olması öğrenci kiralamak için büyük bir avantajdır. Evde 24 saat sıcak su ve kalorifer mevcuttur. Ukrayna’da yaşamanın en büyük avantajlarından biri, bir evin aylık ortalama su, telefon, ısıtma vb. maliyetidir. Faturalar 20 doları geçmez. Ev kiralama fiyatları şehir ve bölgeye göre değişmektedir. İki yatak odalı bir evin aylık kirası, evin ve eşyalarının durumuna bağlı olarak ayda 250 ila 400 dolar arasında değişebilir.