"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eurostar Ukrayna Üniversiteleri Yurt Görüşleri

Eurostar Ukrayna Üniversiteleri Yurt Görüşleri

Ukrayna’daki tüm üniversitelerin kendi öğrenci yurtları vardır. Bazı öğrenci yurtları üniversite kampüslerinde bulunurken, bazıları üniversiteye 15 ila 20 dakika uzaklıktadır. Öğrenci yurtları karma yurtlardır. Yurtlar, koridorlar ve bloklar olmak üzere iki farklı sistem bulunmaktadır.

Koridor sisteminde tuvalet ve banyolar koridorun sonunda yer alır ve ortak kullanım alanlarıdır. Blok sistemde tuvalet ve banyolar iki veya üç oda tarafından paylaşılır. Her iki sistemde de tüm koridorlarda öğrenci kullanımına yönelik mutfaklar bulunmaktadır. Kalkınan öğrenciler bu mutfaklarda yemek pişirebilir, bazı yurtlarda çamaşırhane bulunurken bazılarında yoktur. Çamaşırhane bulunan yurtlarda öğrenciler, çamaşır yıkama olanaklarını cüzi bir ücret karşılığında kullanabilirler. Yurtlarda öğrenciler genellikle 2-3 kişilik odalarda kalmaktadır. Odaların temizlik ve bakımı öğrenciler tarafından yapılır. Tüm öğrenci yurtlarına giriş ve çıkışlar ilgili departmanlar tarafından kontrol edilmekte olup, yurtlara giriş ve çıkışlar 23:00 – 06:00 saatleri arasında yasaktır. Ukrayna’da üniversite yurtları klasik yurtlar ve özel yurtlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Üniversiteye ait iki tip yurt vardır. Klasik bir yurt için aylık ortalama ücret 25-35 dolar olup, fiziki şartlar ve imkanlar pek iyi değildir. Ukrayna’daki özel yurtlar özellikle yabancı öğrenciler için uygundur, ancak ortalama aylık ücret 100 $ veya daha fazladır.

Ukrayna’da eğitim gören öğrenciler üniversite yurtlarında kalmaktadır. Bu yurtlarda 2’si ortak tuvalet ve banyo kullanılan 2-3 kişilik odalar mevcuttur. Her katta ortak mutfak kullanılmaktadır. Tüm yurtlarda sıcak su, merkezi ısıtma ve internet mevcuttur ve 24 saat açıktır. Ukrayna’da ucuz kiralık evler

Ukrayna’daki yurt koşulları ülkemizdekilerden çok daha iyidir. Bu nedenle öğrenciler Ukrayna’da yurtları kiralamaya tercih etmektedirler. Ukrayna’da yurt dışında eğitim almaya karar verdikten sonra öğrencilerin aklına doğal olarak ilk gelen soru “Nerede kalacağım?” olabilir. Ukrayna’da konaklama hiç de zor bir sorun değil.

 

Ukraynada Konaklama Çeşitleri

 

Öğrenci Yurdu

Ukrayna’da eğitim alacağınız hemen hemen tüm üniversitelerin kendi yurtları vardır. Bu yurtlar yıllık 250-300 dolara mal oluyor ve tipik olarak 5 katlı. Katlarda ortalama 25 oda bulunmaktadır. Oda genellikle 3 kişiliktir. Her katta 2 büyük tuvalet ve 2 büyük mutfak bulunmaktadır. Bu mutfaklarda öğrenciler kendi yemeklerini kolaylıkla hazırlayabilirler ve banyo ihtiyaçları için katta grup duşları bulunmaktadır. Üniversite yurtlarında çok lüks ve düzenli bir görünüme sahip olmasalar da temizlik, ısınma, güvenlik vs. Genellikle herhangi bir sorun oluşmaz. Ukrayna ayrıca daha rahat koşullar arayan öğrenciler için özel yurtlar sunmaktadır.

Kiralık Konut

Ukrayna’da ev kiralamak kolaydır. Hemen hemen tüm evlerin eşyalı olması, kiralayan öğrenciler için büyük bir avantajdır. Evde 24 saat sıcak su ve ısınma sağlanmaktadır. Ukrayna’da yaşamanın en büyük avantajlarından biri, bir evin aylık ortalama su, telefon, ısınma vb. faturasının 20 doları geçmemesidir. Ev kiralama fiyatları şehir ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir. İki yatak odalı bir evin aylık kirası, evin ve eşyalarının durumuna bağlı olarak ayda 250 ila 400 dolar arasında değişebilir.