"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ukrayna’da Eğitim Elektrik Mühendisliği

Ukrayna’da Eğitim Elektrik Mühendisliği dalında tüm hayallerinizi gerçekleştirecek. Üniversitelere hak ettiği değeri veren Ukrayna kendi geleceğini eğitimle kurmaya başladı. 1800’lü yıllardan beri yükseköğretime önem veren Ukrayna, bunun karşılığını bilimde ve sanatta gelişmeyle alıyor.

Geleceğin gözde meslekleri arasında olacak olan elektrik mühendisliği ile daha güzel bir kariyer yapacaksınız. Dolayısıyla gelecek kaygısından kurtulacaksınız. Üstelik bunu Avrupa şartlarında bir üniversitede yapacaksınız. Hem de diğer Avrupa ülkelerinden daha uygun bir fiyata yapacaksınız. Bir Avrupa ülkesi olan Ukrayna, eğitimin kalitesini de Avrupa standartlarına yükseltmeyi başardı. Bunu üniversitelerdeki Europass programlarıyla ispatlıyor. Yani Ukrayna üniversitelerinden mezun olduğunuzda tüm Avrupa ülkelerinde geçerli bir diplomanız olacak.

Ukrayna hemen her şehirde bir üniversite, akademi ya da enstitü kurmuş. Bu yükseköğretim kurumlarını da belirli bir alana özel olarak kurmuş. İnşaat, havacılık, denizcilik, ekonomi gibi dallarda eğitim veren bu üniversiteler sayesinde belirli bir alanda daha derin araştırmalar yapabiliyor.

48 milyon nüfuslu ülke ne yazık ki bu kurumlar için yeterli genç nüfusa sahip değil. Bunun için Ukrayna yabancı öğrencilere kapılarını açtı. Üstelik eğitim sistemi sayesinde bu üniversitelere girmek çok kolay. Ukrayna’da Eğitim Elektrik Mühendisliği ve diğer tüm alanlar için sınav sistemi kullanmıyor. Yani liseden mezun olmanız Ukrayna üniversiteleri için yeterlidir. Böylece öğrenim hayatınız boyunca yalnızca okuduğunuz alanı düşünmeniz gerekecek.

Ukrayna’da Elektrik Mühendisliği

Ukrayna’da başta Kiev, Harkov, Donetsk, Dnipropetrovsk, Odessa, Lviv gibi şehirler olmak üzere hemen her üniversite Avrupa kalitesinde bir eğitim verir. Bu üniversitelerde eğitim dili Rusçadır. Bu yüzden elektrik mühendisliği okumadan önce bir yıl hazırlık okumalısınız. Daha sonra 4 yıl mühendislik eğitimi görmelisiniz. Bu eğitimlerin maliyeti ise yıllık 2000 dolarla 4000 dolar arasında değişiyor. Ukrayna’da hayat çok ucuzdur. Özellikle yemek ve ulaşım neredeyse ülkemizle aynı hatta bazı şehirlerde daha da ucuzdur. Ortalama bir öğrenci aylık yemek ve ulaşım için 300 dolar civarında bir masraf öder. Bunun yanında yurtlarda kalmak isterseniz yıllık 500 ya da 600 dolar ödemeniz gerekir.

Yemek olarak sayılamayacak kadar çok alternatifiniz olur. Ukrayna yemekleri yanında hemen her kültürün yemek tarzına uyan bir yer bulabilirsiniz. Hiç beğenmezseniz her yerde fast food restoranları bulabilirsiniz. Geriye Ukrayna da size yardımcı olacak bir danışmanlık hizmeti veren uzman firma bulmak kalıyor. Eurostar Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak 1993’ten beri sizlere hizmet sunuyoruz. Ukrayna’da Eğitim Elektrik Mühendisliği ve diğer sorularınız için Eurostar Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimize bekliyoruz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

WhatsApp ya da Messenger üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!